Doświadczenie

Wszczęcie egzekucji dla wielu dłużników jest trudną i stresującą sytuacją, dlatego zamieszczamy poniżej informacje mogące pomóc sobie z nią poradzić.

Wszczęcie egzekucji zawsze następuje na wniosek wierzyciela lub właściwego organu. Jeżeli otrzymałeś zawiadomienie o wszczęciu egzekucji to oznacza, że wierzyciel złożył do komornika wniosek o jej wszczęcie. Egzekucję prowadzi się na podstawie tytułu wykonawczego (np. wyroku sądu, nakazu zapłaty, aktu notarialnego). Zadaniem komornika jest doprowadzić do wykonania przez dłużnika tytułu wykonawczego.

Sądy wydają wyroki w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, dlatego też komornik wykonujący te orzeczenia jest organem władzy publicznej i działa nie tylko w imieniu wierzyciela, ale również w imieniu państwa. Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym.

Jeżeli uważasz, że nie jesteś dłużnikiem lub nie jesteś już nic winien wierzycielowi, skontaktuj się z wierzycielem oraz sądem, który wydał tytuł wykonawczy wskazany w zawiadomieniu o wszczęciu egzekucji. Komornik nie może wkraczać w zastrzeżoną dla sądów sferę wymiaru sprawiedliwości, czyli oceniać czy i ile jesteś winien. Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystać z pomocy radcy prawnego lub adwokata. Jeżeli nie możesz ponieść kosztów pomocy prawnej, możesz skorzystać z punktów bezpłatnej pomocy prawnej lub wystąpić do sądu o zwolnienie od kosztów i ustanowienie dla Ciebie pełnomocnika z urzędu.

Komornik nie jest uprawniony do udzielania porad prawnych oraz nie może przygotować dla Ciebie pism i wniosków. Komornik sądowy w ramach wykonywania swoich uprawnień może stosować przymus państwowy, co oznacza, że może np. zarządzić otwarcie mieszkania, przeszukiwać osoby, wzywać pomocy policji. Komornik może również zgodnie z treścią art. 801 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wezwać dłużnika do złożenia wykazu majątku. Zgodnie z art. 8011 KPC dłużnik składa komornikowi, na piśmie lub ustnie do protokołu, wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie złoży wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności albo nie udzieli odpowiedzi na zadane mu pytanie, komornik może ukarać go grzywną. Jeżeli dłużnik mimo ukarania go grzywną nie złożył wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności, komornik właściwości ogólnej dłużnika na wniosek wierzyciela zwróci się do sądu o nakazanie przymusowego doprowadzenia dłużnika celem złożenia wykazu majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności.

Dłużnik ma obowiązek informowania komornika o zmianie miejsca zamieszkania, pobytu trwającego dłużej niż miesiąc, pod rygorem nałożenia grzywny. Nadto, w przypadku zaniedbania tego obowiązku pismo wysłane na dotychczasowy adres dłużnika pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

Z uwagi na ochronę danych osobowych informacje dotyczące postępowań egzekucyjnych udzielane telefonicznie oraz w drodze korespondencji e-mail są jedynie bardzo ogólnikowe. Kontaktując się z Kancelarią należy podać sygnaturę akt oraz dane dłużnika. Uprzejmie informujemy, że w trosce o najwyższe standardy obsługi oraz bezpieczeństwo rozmowy są nagrywane. W przypadku niewyrażenia zgody na nagrywanie prosimy o osobisty lub listowny kontakt z kancelarią.

Zadzwoń do nas